Fogfehérítés (Határtalan fogorvoslás – publikáció 2004)

Pácienseim sokszor fordulnak hozzám az iránt érdeklődve, hogy lehet-e nekik is olyan fehér fogazatuk, mint a hollywoodi sztároknak. Természetesen lehetséges.

Ám a kérdés ennél azért kicsit bonyolultabb: a mozifilmek szereplőinek fogazata ugyanis sok esetben speciális pótlás; korona vagy héjkerámia, ami a fogfehérítés elég drasztikus módja lenne… Szerencsére, manapság már számtalan hatékony és kíméletesebb megoldás létezik a fogfehérítés terén, így a fogorvos a saját fogak megtartásával teljesítheti ezt a kérést.

Fogorvosaink számára a fogfehérítés nem egyszerű szépészeti beavatkozás. A fehér, egészségesnek látszó fogsorra a pácienseink általában büszkék, szívesen ápolják, és szívesebben is mutatják meg mindenkinek egy ragyogó mosollyal.

Nálunk minden fogfehérítést gondos fogászati kezelések, fogkő-eltávolítás, részletes vizsgálat előz meg. Ez csökkenti minimálisra a fogfehérítés kockázatát és ez garantálja a lehető legjobb eredményt!

Ha bizonytalan, egyeztessen velünk időponton telefonon, vagy kapcsolatfelvételi űrlapunk segítségével! Kollégáink részteles állapotfelmérés után szívesen tájékoztatják az Ön által igénybe vehető fogfehérítő eljárásokról.

Mi okozza a fogak elszíneződését?

A fogak elszíneződése lehet felszíni (külső) és a fogzománc alatti (belső) elszíneződés. A folyamat hátterében az elfogyasztott ételek és italok színező hatása, a nem megfelelő szájhigiéné éppúgy állhat, mint a fogak külső felszínén megjelenő fogkő. A fog mélyebb rétegeibe beivódott elszíneződés kialakulásáért több tényező is felelős lehet:
9

az ételekben és italokban levő természetes és mesterséges festékanyagok (különösen a kávé, tea, kóla, vörösbor),

9

a dohányzás,

9

az anya által a terhesség alatt szedett gyógyszerek,

9

gyermekkorban szedett egyes gyógyszerek (tetracyclinek),

9

egyes baktériumok anyagcsere termékei.

Emellett azt a sajnálatos tényt is el kell fogadnunk, hogy a kor előrehaladtával a fogazat egyre inkább veszít a gyerekkori hófehér színéből.

A fogfehérítési eljárások fajtái

Választhat otthoni és rendelői fogfehérítő eljárást attól függően, hogy milyen mértékű elszíneződéssel küzd, és milyen gyors  és mennyire hatásos eredményt szeretne elérni.

Otthoni, sínes fogfehérítés:

Otthoni fogfehérítés során egy fehérítő géllel megtöltött sínt kell viselni a fogsoron napi több órán keresztül, jellemzően éjszaka. Az egyéni foglenyomat alapján készített sín puha, gumis anyagból készül, kb.  1 mm vastag, és a kívánt hatásfoktól függően 3-8 éjszakán át kell használni.

Rendelői plazmalámpás fogfehérítés:

A rendelőben végzett fogfehérítésnél fehérítő gélt viszünk fel a fogak felszínére, majd valamilyen plazmaív fényt alkalmazunk a hatóanyag aktiválásához. Időtartama a kívánt hatás elérése szerint mindössze 1-2 óra, az eredmény pedig azonnali és látványos. Az otthoni eljárással szembeni előnye, hogy az erősen elszíneződött fogakat is képes fehéríteni.

Melyek a fogfehérítés lépései?

A fogak állapota kritikus fontosságú, ezért a fogfehérítés előtt mindenképpen tanácsos egy állapotfelmérő vizsgálat. Ellenőrizzük, hogy mely szuvas vagy tömött fogak kezelése elengedhetetlen a fogfehérítés megkezdése előtt. Ezután a fogak alapos megtisztítása, a fogkő eltávolítása következik, azért, hogy eltávolítsuk a fogazat külső felszínén lerakódott elszíneződéseket, s hogy biztosítsuk a fogfelszín és a fogfehérítő gél közvetlen érintkezését. Végül következhet a tényleges otthoni vagy rendelői fogfehérítés, ami minden esetben egyénre szabottan zajlik. A fogak új színe a kezeléstől számított körülbelül két hét várakozási idő elteltével stabilizálódik.

Káros-e a fogfehérítés?

Gyakran felvetődik ez a kérdés. A feltevésnek az az általánosan elterjed tévhit az alapja, hogy a fog fehérítését a fogzománc kémiai marásával érjük el, holott a fogazat kifehéredése oxidáció útján jön létre. A fogfehérítő anyagok pH-értéke semleges vagy közel semleges, de semmiképpen sem káros. Ezek bizonyítottan nem idéznek elő semmilyen változást sem a zománcréteg, sem a dentin szerkezetében, abban az esetben , ha kontroláltan, a megfelelő koncentrációban és gyakorisággal (ritkán) végezzük azt.

Mi történik fogfehérítés után?

A kezelés után felléphet hideg-meleg érzékenység, és az íny és a nyálkahártya is kifehéredhet, de ezek a tünetek pár napon belül elmúlnak. A fogfehérítést követő néhány hétig tanácsos kerülni a fent is említett színező ételeket, italokat, valamint a magas savtartalmú gyümölcsöket, üdítőket. Fogmosáshoz az érzékenységet csökkentő fogkrémek használata ajánlott. Feltétlenül ki kell hangsúlyoznunk, hogy sajnos a fogfehérítők hatása sem végleges! De jó hír, hogy a fogfehérítésen már egyszer átesett fogazat színe akár 2-3 év elteltével is könnyebben, gyorsabban felfrissíthető.
telefonoes elérhetőségünk időpont foglalás fogászati kezelésre

+36 (30) 343 9875

bejelentkezes@fogak.hu

Online időpont fogalás